8.08.2012

2 SAĞLIKLI BRONZLAŞMA


Yaz geldi de bitiyor ama benim gibi beyaz tenliler için bronzlaşma derdi bitmiyor. :)  Ancak beyaz tenli kadınlarda koyu renk pigmentleri az olduğundan dolayı güneşlenerek bronzlaşmak çok zor oluyor. İlk aşamada kıpkırmızı olup daha sonra kararırlar ama bu kararma bir türlü bronzluk derecesine gelmez. Hepimizin bunun için denediği yöntemler illa ki vardır özellikle kakao yağı, havuç yağı vs... ama maalesef ki bilmeden yanlış ürünler kullanıp cildimizi zarara uğratabiliyoruz.Çoğumuzun kakao yağı ve de havuç yağı kullanmışlığımız vardır ama bir makale de okuduğum kadarıyla bu yağlar, kremler erken bronzlaşmayı sağladığı gibi, cildin de erken yaşlanmasına neden oluyormuş! Yani ilerleyen yaşlarda hem bronz hem de yaşlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Hiç kullanmayın demiyorum, sadece bilinçli kullanın. Bu nedenlerden dolayı yazın cildimize daha da özen göstermeliyiz kızlar! 

 İşte sizler için araştırdığım sağlıklı olarak bronzlaşmak için ipuçları ve güneşlenme konusunda en sık yapılan hatalar...

Cildinizi güneşten koruyun!
Güneş ışınlarının tehlikleri özellikle de cilt kanserine zemin oluşturduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu sebepten güneşe öğleden sonra çıkılmalı; güneşin en yakıcı olduğu saatlerde güneşlenme fikrinden uzak durulmalı. 

Yavaş yavaş bronzlaşın!
Bir haftada bronz olma düşüncesi bir yana bırakılıp her gün azar azar yanılarak bronz olma yolunda ilerlenmeli. Özellikle yıllık tatile çıkanlarda çok sık görülen bu hata cilde aşırı derecede zarar verir ve bronzlaşmadan ziyade kızarma, soyulma gibi olaylara neden olur.

Solaryumdan uzak durun!
Solaryum seansları kişinin cilt tonuna göre değişir. Ancak ten renginiz nasıl olursa olsun solaryum seansları cildinize zarar verir. Ayrıca birkaç günlük tatilde yandıktan sonra bronzlaşma düşüncesiyle solaryuma girmek ise en sık yapılan hatalardan ve en zararlı işlemlerden biri...

Hareket edin!
Sağlıklı ve daha çabuk bronzlaşmak için hareket edin. Kumsala uzanıp güneşlenmek hem daha zahmetli hem de daha sıkıcıdır; zaman geçmek bilmez ancak deniz içerisinde yüzme, top oynama gibi aktiviteler esnasında da farkında olmadan yanarsınız. Bu yanma hem vücudunuzun her tarafının eşit oranda yanması hem de zamanın akıp gitmesi açısından çok daha pratik ve sağlıklı olur.

Koruyucu kullanın!
Yaz mevsiminin, denize girmenin ve güneşlenmenin olmazsa olmazı; güneş ışınlarından korunmanızı sağlayan koruma faktörlü güneş kremleri. Bu konu genellikle çabuk bronzlaşmak uğruna ihmal edilir. Ancak cildinize bir bebeğin cildi kadar hassasmış gibi davranmalısınız. 50 faktörden 10 faktöre kadar çok sayıda güneş kremi sizi zararlı güneş ışınlarından korur. Başlangıç için en yüksek faktörlü kremle başlayıp giderek düşürmek ise sağlıklı bir şekilde yanma açısından daha uygun olur.

Alternatif yöntemleri deneyin!
Doğal yöntemler her alanda olduğu gibi bronzlaşmada da etkili. Ancak bu yöntemleri doğru uygulamak çok önemli. Hemen bronzlaşmak uğruna ilk günden bu yöntemlere başvurmak ve güneşin zararlarını ciddiye almadan güneşlenmenin ayarını kaçırmak citl sağlığı için ciddi tehlikelere neden olur. Bilinçli kullanıldığında zeytin yağı, vazelin, kakao yağı, havuç yağı, bebek yağı gibi doğal bronzlaştırıcılar size yardımcı olacaktır.

Güneş yağı seçimine dikkat edin!
Deniz sezonunun açılması güneş yağlarının artması anlamına gelir. Eğer daha iyi bronzlaşmak istiyorsanız be güneş yağlarından havuç, kakao ve hindistan cevizi içerenleri tercih edin.

Güneş sonrası kremi kullanın!
Sadece güneşlenme esnasında değil güneşlendikten sonra da krem kullanılmalı. Duştan sonra vücuda iyice yerdirilmesi gereken güneş sonrası kremleri soyulma gibi durumları önler.
2 yorum:

  1. çok cici bir blog ve faydalı bir yazı.. izlemeye başladım..

    YanıtlayınSil
  2. Teşekkür ederim canım umarım faydalı olmuştur. Senin blogunda şeker gibi :) Takipteyim!

    YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

Takipçiler

Bumerang - Yazarkafe