31.10.2012

0 Across the UniverseFilmin açılış sahnesi.. Bu zamana kadar nasıl oldu da bahsetmemişim sizlere bu filmden, hayretlere düştüm kendi kendime şirin okuyucularım. :) Eğer siz de benim gibi çok büyük bir The Beatles hayranıysanız zaten kesinlikle kaçırmayın derim! 2007 yapımı olan filmi ben de muhtemelen 2009'da falan kardeşim sayesinde keşfetmiş olsam da 154121354 kere falan izlemişimdir herhalde ki soundtrackini her gün dinlerim, ayrıca aynı şarkıları bir de Beatles'tan dinlerim.

Alıntı: Beatles'ın 33 şarkısından bir aşk hikâyesi. Liverpool'dan yola çıkıp kayıp babasını aramak üzere New York'a giden Jude, yolunun Lucy ile kesişmesi üzerine, kendini savaş karşıtı protestoların ve rock'n roll temelli bir hayatın ortasında bulur. Jude ve Lucy, 1960'larda, rehberleri Dr. Robert (Bono) ve Mr. Kite (Eddie Izzard) eşliğinde, ilham perilerinin kol gezdiği Greenwich Village'dan, sokaklarında isyan bayrakları dalgalanan Detroit'e uzanan dönemin savaş karşıtı ruhunun parçası olurlar. Jude'un kardeşi Max'in Vietnam'a gitmesi çifti üzerinde dolaştıkları pembe buluttan indirip başka gerçekleri keşfetmeye zorlar. 
Kaynak: http://divxplanet.com/sub/m/14832/Across-the-Universe.html


Başrol karakterinin adının 'Jude' olmasının beni benden alması bir yana, Jim Sturgess 'in (Jude) harika sesiyle sizi şaşkına çevirip aşk ve benzeri duygular içerisine girmeniz... Her şarkının yorumu çok güzel olmasa da hikayeleri çok tatlı işlenmiş. Özellikle Jim Sturgess, Joe Anderson, Dana Fuchs, Martin Luther, Joe Cocker ve tabi ki de BONO'nun (U2'nun solisti) yorumlarını beğeneceğinize eminim. Belki unuttuğum isimler de vardır..

Vietnam savaşı sırasında Amerika'ya babasını aramaya giden Liverpool'lu genç Jude'un arka planda yaşadığı aşkı The Beatles'ın muazzam şarkılarıyla harmanlayıp bizlere sunan Julie Taymor, aynı zamanda Frida'nın da yönetmeniymiş (şimdi araştırırken öğrendim ki o da harika bir biyografik filmdir) ve 99 yılında Titus filminde Anthony Hopkins gibi büyük bir üstatla da çalışma imkanı bulabilmiş muazzam bir yönetmen ki önünde eğilirim.
Amelie , Jeux d'enfants (Cesaretin var mı aşka/ Love me if you dare) gibi harika ötesi, muazzam, şahane filmleri sevdiyseniz bunu da seversiniz çok yadırgamadan izlersiniz. Beatles'ı seviyorsanız zaten bayılırsınız.
Neden bu kadar seviyorsun bunları derseniz sizi hayatımda dinlediğim en güzel parçayla başbaşa bırakıyorum...Filmdeki Hey Jude şarkısını Joe Anderson'dan dinlemek için de tıktık

ÇKP : 8 (çatı katı puanı ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe