20.11.2012

21 Blog trafiğinizi arttırmak için blog butonları


İyi pazarlar sayın okur.
Blog dünyası ve İngilizcem saolsun her gün yeni bir şeyler öğreniyorum, merakıma sağlık! Bugün bu şirin blog butonlarından yapmayı öğrendim ve bunların ne amaçla kullanıldığından sizlere kısaca bahsetmek isterim.
Yabancı sitelere/bloglara giriyorsanız sık sık rastlarsınız zaten sağda solda 'Grab my button' yazan altında blog sahibinin kendi blogu için hazırlamış olduğu küçük bir resim, altında da kodlar olur. (sayfanın en altına bende koydum görürsünüz)
 Bu nedir ne işe yarar derseniz bir tür blogger dayanışması, karşılıklı link yayınlama diyebiliriz. Bir blog sahibine 'al sen benim linkimi yayınla bende seninkini yayınlayayım trafiğimiz artsın' diyorsunuz kısacası. Bloggerın buna benzer bir gadgetı var zaten 'blogroll' diye geçiyor adı bu mu bilmiyorum ama. Hani şu bloglarınıza koyduğunuz 'şunları izliyorum' gibisinden, en son post yayınlayan en üste çıkıyor falan ama ben onu şahsen tercih etmiyorum blogun hızını düşürebilir diye düşünüyorum, bir de kimseyi kırmak istemem yani 'aaa şunun blogunu koymuşta benimkisini koymamış' gibisinden düşüncelere sebep olmamak adına ben tercih etmiyorum o gadgetı. Onun yerine bu buton olayını başlatmak istedim kendi blogumda. Yabancı bloglarda bunu 'Link party' adıyla yapanlarda var. İsteyen herkesin butonlarını koyacağım ve kolayca ulaşılabilecek bir 'link party' sayfası hazırlayacağım.
Bu da mantıklı ve güzel bir backlink kazanma yöntemi anlayacağınız. Google'da üst sıralara çıkma, daha çok trafik kazanma ve blogunuzun *alexa değerini düşürme gibi hedefleriniz varsa size bu yöntemi öneririm.
Alexa ne derseniz ;
Hiç blogum dünyada veya Türkiye’de en popüler kaçıncı site diye merak ettiniz mi? Alexa ile web sitelerinin popülerlik sıralamasını ve sizin sitenizin bu sıralamadaki yerini görebilirsiniz. (blog hocam dan alıntıdır.) Alexa'nın ne olduğunu burada ki yazısında çok güzel anlatmış blog hocam. 
Google'da üst sıralara çıkabilmek, blogunuzun popülerliğini arttırabilmek ve alexa değerleriyle ilgili bazı çok önemli bilgileri 1 2 3 ve link değişimin neden önemli olduğunu (3 numaralı yazıda) açıklayıcı bir dille anlatmış. Blog hocam'dan blog dünyasıyla ilgili çok önemli ipuçları öğrenebilirsiniz, takipte kalın derim! ;)  

Neyse konumuzu fazla dağıtmadan bunu bir düşünün derim. Yerli bloglarda da ufak ufak başlamış bu yöntem, genelde reklam alanlarına koyuyorlar anlaştıkları blogların butonlarını. Ama ben ondanda pek hoşlanmadım. Dediğim gibi bir sayfa hazırlayacağım yukarıdaki menüye ekleyeceğim, herkesin butonlarını alabilirim.(Tabi sizde benimkisini almalısınız. Butonumu blogunuza eklemek için gadget ekleden HTML/Javascripti saçip butonun altındaki kodu yapıştırıp kaydete basıyorsunuz) Sadece link listesi olarak yapanlarda var bunu ama ben sanmıyorum kimsenin onlara tıkladığını. Böyle buton olunca daha dikkat çekici oluyor ve az da olsa blogla alakalı bir fikre sahip oluyorsunuz butona bakınca. (Butonlar için ideal boyut 125x125)

Aslında çok basit yapılışı ama birazda hayal gücünüze kalmış. Talep olursa en kısa zamanda nasıl yapıldığını da paylaşmayı düşünüyorum. Bende bugün kurcalaya kurcalaya öğrendim. :)  İlk yaptıklarım bunlardı bu ikisiydi. Sonra biraz değişik birşey yapayım dedim ortaya en üstteki çıktı. İsterseniz sizde çeşitli online fotoğraf editörleriyle yapabilirsiniz. 
Ben Picmonkey ile yaptım. Picnik'e çok benziyor ve kullanımı çok kolay.
Aşağıya şimdilik üçünü de koydum isteyen beğendiğini alabilir. :)

NOT: Herkes haberdar olsun butonlaşmadan derseniz bu linki paylaşabilirsiniz!!

Güncelleme : Butonların nasıl yapıldığını merak ediyorsanız burada anlattım.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe