17.11.2012

0 Empatik İzdüşüm (KONUK YAZAR)

Mutlu hafta sonları sayın okur! İlk konuk yazarımız Ruhsuz Atmaca'ya Hoş geldin diyor, özenle hazırladığı yazısını bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyor ve sizleri 'empatiyle' baş başa bırakıyorum..

EMPATİK İZDÜŞÜM

Bakıldığında insanlar hep karşısındakinin empati kurmadığını söyler. Her zaman kendi ekseninde dolaştığını hiçbir zaman kalıbını aşmadığını, risk almadığını risk kelimesini düşünmediğini söyler. Hep garantici olduğunu, zoru sevmediğini, zora gelemediğini düşünürler ama hiç düşünmez yaşamın bir risk olduğunu. Daha dünyaya gelmen bir oyundur, doğman, büyümen bir oyundur. Büyürken yaşadığın, başından geçen olaylar bir oyundur.
Aslında sen hayatın boyunca hep bu yaşamla empati kurarsın, hep bu hayatı anlamaya çalışırsın. Hayat zorlu bir denklem bu denklemi çözmeye çalışırsın. Bunu yaparken çevrendekilerle yaparsın. Çünkü sana verilmiş olan uzuvlar bunu yapacak kadar güçlü değildir. Bunu anlamak bu işi yapabilmek için bir takım kişi /kişilerin yardımına ihtiyacı vardır. Sana verilen iki göz, bir beyin ve birde kalp vardır. Beyin gördüklerini yorumlar, kalp buna anlam yükler.
Beyin her zaman gerçekçi olmayı seçerken, kalp naifliğini korur. Hep bir takım şeylere üzülür. Bir insan için “empati yapmıyor/kurmuyor” demek, hiçbir zaman gerçekçi bir mazeret olamaz. İnsan kalbi ne kadar gaddar olursa olsun, o gaddarlıkla bile empati kurar. Yorumlama açısı ve onu ifade etme durumu her ne kadar farklı olsa bile.


via

“Hiçbir zaman beni anlamıyor hep inkar ediyor” dediğimizde burada altını çizdiğim inkar kelimesi, karşındaki kişinin kurmadığını düşündüğün ama kurduğu empatiyi ifade eden bir kelimedir. Bir insanın inkar edebilmesi için karşısındakinin düşüncesini veya görüşünü kendi ekseninde tartıp  bir sorgulama sonucu ortaya koyduğu bir sonuç olarak görmeliyiz.  Verilen karar yanlı dahi olsa ona düşünmüyor diyemeyiz. Düşünüyor ama uygulamıyor diyebiliriz.
Herhalde insanın beyni, kendisini uçuruma götürür. “Tehlikenin farkında ama duygularının esiri” gibi bir şey bu. Tehlikenin farkında dediğimizde o insanın empati kurma olayını yapmış ama uygulamadığını görürüz. Sonuç olarak her insan karşısındakini anlama olayını her şekilde yapar, fakat karar aşamasında ya da uygulamaya gelindiğinde yaptığı empatiyi çöpe atar.

Yazar Hakkında: Blog  dünyasında bir 2 yılını dolduran acemi bir blogcu. Yazarken tek ve temel amacı insanlığa bir şey katabilir miyim, katabilirsem nasıl olmadır sorularını kendine sorarken hazırlanan yazılar topluluğuyla okurlarının karşında. Blogunun kapağını oluşturan Atmacanın olması tek ve temel anlamıyla insanlara benzer duygulara sahip olmasıdır. Blogun sloganı ise: "Yazdıklarım ve Yazacaklarım Atmacanın Bakışlarında Gizli..." oluşturur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe