7.11.2012

5 Küçük mutluluklar yakalayabilmek için 10 pratik öneri

Why so serious?
(Kitty kitty style :P)
Böyle ilginç bir konu başlığına rastlayınca paylaşmadan edemedim. Hemen kısaca göz atıp ev hanımlarıyla ilgili sanma sayın okur, alakası yok herkesle alakalı ve bence uygulanabilir yöntemler. O kadar emek verdim çevirdim yazdım sende bir oku bir zahmet ! :) Şimdi bakabiliriz neymiş bu 10 şey..

 1. Yatağınızı toplayın. Diyorlar ki her sabah yatağınızı topladığınızda bu size mutluluk, üretkenlik ve huzur olarak geri dönüyorMUŞ! :) Olabilir bence mantıksız da değil. 
 2. Evinizi derli toplu tutun. Her odayı dağıtmadan önce toplayın. Dağınıklık strese neden olurMUŞ.
 3. Etrafınızda duygusal öğeler olsun. Çok manasız bir cümle biliyorum :) ama asıl çevireceğimi bilemedim. Şöyle anlatayım. Güzel anlarınıza dair nesneler koyun evinizde her yere. Örneğin fotoğraflar vb.. Onlara baktıkça güzel anlarınızı hatırladıkça mutlu hissederMİŞiz. Evet doğrudur katılıyorum. Yoksa hepimiz çok meraklıyızdır kötü şeyleri hatırlamaya..
 4. Yatmadan önce aklınızdan o güne dair güzel şeyleri geçirmeliyMİŞiz. Çocuklarınız varsa onlara sorabilirsiniz 'sizce günün en güzel kısmı ne zamandı diye?' Bence bu çook mantıklı yani yatmadan önce güzel şeyleri hatırlamak en azından daha huzurlu uyuruz diye düşünüyorum. :)
 5. Yapman gereken şeyleri kendin için daha eğlenceli hale getirerek yaparsan sıkılmazsın, seversin demeye getirMİŞ bu maddede. Mesela bulaşıklar kendi kendilerini yıkamıyorlar sen yıkamak zorundasın işte müzik aç, köpükleri orana burana sür kendi çapında eğlen demek istemiş bu maddede. E o da mantıklı tabi. 
 6. Yeni güne başlamadan önce o gün için bir 'niyet' belirle. Niyette olmadı burda ya. Şöyle anlatayım. O gün için kendini mutlu edecek bir amaç belirle onun üstünde yoğunlaş kendini biraz dürtüklemeliyMİŞiz. Mesela içinden geçir sürekli 'bugünün leziz anlarından keyif al' veya 'üretken ol' veya 'sevdiklerine teşekkür et' gibi..
 7. Ev arkadaşlarına veyahut ailenle yaşıyorsan ailene karşılık beklemeden (bir teşekkür bile) küçük iyilikler yapmalıyMIŞız. Eşinin yerine yatağı topla, ev arkadaşının yerine çöpü at. Güçlü ve sağlıklı ilişkilerin temelinde karşılıksız yapılan şeylerde önemli yer tutar. Karşılıklı skorlar arttıkça, kişiler birbirlerinden çıkar sağlamayı beklemezler, içlerinden gelerek yaparlar her şeyi.
 8. Günde en az bir arkadaşını veya bir aile ferdini ara. Bunu temizlik yaparken, yatağı toplarken veya köpeği yürüyüşe çıkardığında yapabilirsin. Mesajlaşma veya emailler sayılmıyormuş! :) İnsanoğlu sosyal varlıklardır ve araştırmalar gösteriyor ki içe dönük insanlar bile sosyalleştiklerinde daha iyi hissediyorlarMIŞ.
 9. Evde topluca yapılabilecek aktiviteler için de para harcamalıyMIŞız. Örneğin bir mangal partisi veya Dvd gecesi için para biriktirin. İnsanları evinize davet edip eğlenebileceğiniz aktiviteler düzenleyin diyor yani. Örneğin bizim 25-35 yaş grubu arkadaşlarımız hala kutu oyunları oynamaya bayılıyorlar. Geçen hafta sonu böyle bir gece düzenlemiştik hatta evde. Dahada öncesinden oynadığımız bir oyunda eşimin bana Voltran'ı anlatış videosunu da paylaşmadan edemeyeceğim :)) Bende Transformers demiştim :P

Yani çağırın kankalarınızı eğlenin bol bol fotoğraf çekip tab ettirmeyi de unutmayacakMIŞız.
     10. Günde birkaç dakikanızı kendinizden daha büyük bir şeyle ilgilenmeye ayırın demeye çalışmış burada. İster inancınız olur ister bilimsel bir şeyler olur. Kendinizden daha büyük gördüğünüz güçleri (şahıs olarak değil elbetteki) düşünmeniz örneğin evrenin ne kadarda miniminnacık bir parçası olduğumuz gibi, o kahve sehpasının altındaki kesinlikle senin olmayan, kokuşmuş çorapların hangi densizin gidipte kirli sepetine atmaktansa oraya bıraktığıyla ilgili sinirinizi yatıştıracakMIŞ.  :)
Bir de kaynağa baktığınızda konu başlığının dönüşümüne şaşırmayınız ehehe...
     11. de benden size gelsin, çoktan geldi zaten işte o yukarıdaki foto ne alaka diyenler şimdi anladı ;)

Bir de konuyla alakalı bir şarkı paylaştık mı dadundan yenmez diye biliyorum ben ... Favori filmlerimden
Across the Universe'ün soundtracklerinden  yaniş Beatles Şarkısı ki şuradaki yazımda bahsetmiştim filmden
5 yorum:

 1. mutlu olmak için çevrendeki mutsuzluklarını temizlemek lazım bence ben temizledim duygucum
  inan 1 aydır yeniden doğmuş gibiyim
  bak dene kazı ne var ne yoksa (tabi inşallah yoktur) ve ondan sonrada hiç birşeyi takmadım kafama şimdi mutluyum ya valla tavsiye ederim
  ohh dedim rabbime şükür ettim bol bol dua ettim rahatlatıyor insanı;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevindim canım senin adına hep mutlu ol! :)

   Sil
 2. 10 tanesini yapamasakda bir kaç maddeyi uygulasak gene yeterli diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
 3. ama en zor mutlu olmak bence : )

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe