23.04.2013

0 Beslenme Düzeninizi Degiştirin: 1.bölüm


Merhaba sayın okur!
Bahar gelince sizinde içinizde bir kıpırtı, coşkunluk ve kendini yenileme isteği doğuyor mu bilmem ama  baharın gelişiyle psikolojik anlamda herhangi bir şeye başlamak için gerekli motivasyonu kışa oranla daha kolay sağlayabildiğimizi düşünüyorum. İleride pişmanlık duymamak için bir şeylere başlamanın tam zamanı. Örneğin yaza daha fit girmek istiyorsanız diyete, dengeli ve sağlıklı beslenmediğinizi düşünüyorsanız da kendinize bir beslenme programı yapıp onu uygulamaya başlamak için de bence mükemmel bir zaman bence bu aralar.
Yaza hazırlık yazı dizisinde geçen haftalarda diyet ve cilt bakımı konularına değinmiştik. Bu haftada aslında o iki konunun dengeli ve bilinçli beslenmenin alt kümeleri olduğu üzerinde duracağız.
Ülkemizde beslenme düzeni yöresel lezzetlerimizin zenginliğinden dolayı ve nerede yetiştiğimizle de alakalı olarak aslında çok bozuk. Sebze ve meyve tüketimine gösterilen özen Ege ve Akdeniz bölgelerinden öteye pek geçmiyor ne yazık ki. Ve nasıl beslenmemiz gerektiğini öğrenene vücudumuzun bütün dengesini bozuyoruz maalesef. Meyve sebze tüketmekten çok hoşlanmayan bir insan olsanız dahi haftada bir kaç kere muhakkak tüketilmesi gereken bazı besinler var. Bence elinize kalem kağıt alın ve liste yapmaya başlayın!

  • Antioksidanlar; artık yediğimiz neredeyse her şeyde katkı maddeleri, kanserojenler fazlasıyla olduğu için kansere ve çeşitli rahatsızlara daha yatkın bir bünyemiz var. Bu sebepten ne kadar dikkat edersek o kadar iyi. Antioksidanlar kalp rahatsızlıklarını önlüyor, tansiyonunuzu düzenliyor ve cildin erken yaşlanmasına karşı savaşıyor. Ama tabi ki her şeyde olduğu gibi bu besinlerin de aşırı tüketimi vücuda zarar veriyor. O yüzden dengeli miktarlarda tüketilmesi gerekli.
  1. Kırmızı meyveler: çilek, böğürtlen, kırmızı üzüm, domates, kan portakalı gibi meyveler kanserle savaşıyor, kalp rahatsızlıklarını önlüyor, kadınlarda meme kanserini riskini azalttıklarıyla ilgili araştırmalar devam ediyor. Haftada 3-5 kez bu kırmızı meyvelerden tüketmek gerekiyor.
  2. Sarımsak :  kolesterol seviyesini dengede tutuyor, kalp rahatsızlıklarını önlüyor ve yüksek tansiyonun düşürüyor ve kanserle mücadelede en önemli sebzelerden biri. Ayrıca yemek pişirirken ocaktan almadan 5-7 dk öncesinde içine sarımsak dilimleyip atarsanız muazzam bir lezzet katıyor :) 
  3. Ispanak : aslında ıspanağı çiğ yemek daha makbulmüş. :) salatalarınıza ekleyip yiyebilirsiniz. 
  4. Kuru erik : en güçlü antioksidan olduğu söyleniyor bende yeni öğrendim. Her gün bir avuç tüketildiğinde yaşlanma belirtilerini geciktiriyormuş. Bence bunu listenin başına bol yıldızlı olarak koymalısınız! :) 
    kuru erik
  5. Yumurta : yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu mineral ve vitaminin besin kaynağıdır. Ayrıca vücudumuzun üretemediği bütün proteinlerin aminoasitlerini yumurtadan sağlayabiliyoruz. Yumurtada olmazsa olmaz bir besin kaynağı.
  6. Çay : Bu kısım en çok beni sevindiriyor çünkü gerçekten çok fazla çay tüketen bir insanım. Kanser, felç ve kalp hastalıklarının riskini azaltıyor. Sadece yeşil çay değil siyah çayında eşit derecede antioksidan olduğu kanıtlanmış. O yüzden istediğinizi için içinizi rahat olsun! ;) Ama yeşil çayın artı olarak yağ yakıcı özelliği olduğu da biliniyor. Ben her gün bir french press dolusu yeşil çay içmeye çalışıyorum bu aralar ağzımı yüzümü ekşite ekşite de olsa. :D
  7. Brokoli : Son derece antioksidan, çok sağlıklı ve yaşlanma karşıtı bir sebze. Yaşlanma karşıtı olduğundan haftada kaç kez tüketeceğinize siz karar verin. :)
Liste böyle uzayıp gidiyor, yazının uzunluğunu göze alarak konunun devamını önümüzdeki günlerde yayınlayacağım. Haftalık bir çizelge yapıp bu besinleri çizelgeye yaymak en doğrusu. Zaten gördüğünüz gibi bir diyet tablosu değil. Günlük tükettiğiniz yiyeceklerin yanında bunları da tüketmek daha sağlıklı beslenmenize olanak verecektir. Örneğin yaptığınız yemeklere bir miktar sarımsak ekleyerek başlayabilirsiniz. Salatalarınızdan domatesi ve ıspanağı eksik etmeyebilirsiniz. Gün içinde öğün dışında acıktığınızda bir avuç kuru erik ve çilek yiyebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız da yerken pişmanlık duyulmayacak şeyler bunlar. :) Kahvaltıda yumurta ve yeşil çay/siyah çay tüketebilirsiniz.
Yaza hazırlık yazı dizisinin önceki yazıları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe