16.04.2013

0 Yaza hazırlık : cilt bakımı


Yaz aylarına sağlıklı ve ışıldayan bir görünümle girmek istiyorsanız yaza hazırlanırken uygulamamız gereken bazı basit rutinler var. Çoğunlukla cildin temizliğiyle ilgili olan bu rutinleri kendimizi için bir alışkanlık haline getirmemiz önemli, bunları banyo öncesi ve sonrası ritüeli olarak düşünebiliriz. Cildimiz en değerli ve en hassas giysimiz, onu yıllara karşı mümkün olduğunca dirençli tutmak isteyeceğinizden şüphem yok ve bu sebeple bu narin giysimiz böyle ritüelleri hak ediyor. :)

Kış boyunca cilt kat kat giysinin içinde hapsolduğu için ölü deri fazlasıyla ciltte birikiyor. Daha parlak ve sağlıklı bir görünüm için gözeneklerin açılması ve cildin nefes alması gerekli bu nedenle cilt temizliği çok önemli bir nokta.
Yüz
 • Her gün, eğer cildiniz hassassa haftada bir veya iki kez canlandırıcı ve temizleyici özelliği olan yüze jelleri, peeling jelleriyle temizlemek gerekiyor. Cildiniz çok hassassa, peeling jelleri kuruluk, tahriş veya kızarıklık gibi belirtilere sebep oluyorsa yüz temizleme sütleri vb losyonları tercih edebilirsiniz. Sonrasında tonikle veya ürünün arkasında su ile temizleyin yazıyorsa su ile temizlenmeli.
 • Güneş ışınları cildin erken yaşlanmasında büyük rol oynuyor. Bu nedenle bahar aylarından itibaren kullandığınız tüm kozmetik ürünlerini minimum 15 SPF özellikli olanlarla değiştirmeniz gerekli. Fondötenler, BB kremler, nemlendiriciler, dudak koruyucularına kadar hepsinde bu özellik olmasına dikkat edin.
 • Hatta bazı cilt temizleme ürünleri de sun screen özelliği taşıyor yani güneşe karşı korumalı. Bu ürünlerle cildinizi temizleyip yüzünüzü yıkadığınızda bile koruma özelliği kalıyormuş. Ben denemedim bilmiyorum ama tavsiye edilen ürünlerden birisi bu : St. Ives Elements Protective Cleanser 
 • Dudaklarda cildin geri kalanı gibi güneşe karşı savunmasız. Bunun için içerisinde vazelin bulundurmayan bir lipstick tercih etmelisiniz. Vazelin yağ bazlı olduğundan güneşi daha çok çeker.
 • Ağır fondötenlerden yavaş yavaş uzaklaşılmalı, yerine daha ince yapılı renkli nemlendiriciler kullanmaya başlanmalı.
Göğüs bölgesi ;
 • Bu bölgedeki deri incedir ve güneşe karşı vücudun diğer bölgelerine göre daha savunmasızdır. Bu bölge yüzümüzden bile daha hassastır. Bu nedenle cilt temizliği sırasında bu bölgeyi vücut jelleriyle değil de yüz jelleriyle temizlemek daha doğru bir uygulamadır. Haftada 3 kez bu uygulama yapılabilir. Göğüs bölgesine de yüzünüz için kullandığınız güneş koruyucudan kullanmanız tavsiye ediliyor. 
Vücut bakımı ;
 • Sıcak bir duş ve buhar gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve vücut peeling jelleriyle ciltte biriken ölü deri dairesel hareketlerle masaj yapılarak temizlenir.
 • Selülit probleminiz varsa kafein ve biberiye içeren jelleri kullanabilirsiniz. 
 • Cildiniz çok kuruysa bal veya zeytinyağı içeren jelleri tercih edebilirsiniz. Hatta bunları evde kendiniz bile hazırlayabilirsiniz deniz tuzuyla birlikte. Önümüzdeki haftalarda deneyimlerime dayalı bir kaç tarif paylaşmayı düşünüyorum bu konularda.
 • Yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız elbette duştan sonra nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmemelisiniz ve bu kremlerde minimum SPF 15 olmalı. 
 • Nemlendirici kremi kullandıktan sonra 5 dk kadar bornozun içinde hapsedince oluşan ısı losyonun cilde daha hızla hücum etmesini ve daha yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Günde en az 2,5-3 lt su tüketilmesi gerektiğini zaten biliyorsunuz.
 • Daha genç ellere sahip olmak içinde nemlendirmek önemli
 • Daha güçlü tırnaklar için B vitamini 
 • Kusursuz bronzluk için de cilt temizliği çok önemli. Ayrıca taze papaya meyvesini püre haline getirip 3 dk cildinizde bekletirseniz gözenekleri tıkayan ölü hücreleri içerisindeki enzimlerle temizliyor ve yumuşacık bir cilde kavuşmanızı sağlıyormuş bilginize!
Peki sizin düşünceleriniz neler?
Bize tavsiye etmek istediğiniz ürünler var mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

Takipçiler

Bumerang - Yazarkafe