4.05.2013

0 ÇKM'nin 5N1K'sı


Merhaba sayın okur!
Uzun zamandır Blog Hocam'dan bahsetmeyi düşünüyordum ve bu yazı nihayetinde buna vesile oldu. Blog hocam; +Serdar Kara yazılarında biz amatör bloggerları yazma konusunda daha kaliteli içerik oluşturmamız ve kendimizi geliştirmemiz açısından her fırsatta motive ediyor ve düşünmeye sevk ediyor. Ne tarz içerik üreten bir blogger olursanız olun yazılarında kendinize epey pay çıkartabilirsiniz. Son zamanlarda kişisel bir blog açma fikrinden söz etmişti ama sürekli artan kitlesi ve karşısındakilerle kurduğu samimi ve yardımcı diyaloglarıyla kişisel blog fikrini yavaş yavaş "Blog hocam" bloguna çok başarılı bir şekilde empoze ediyor ve bence çokta güzel yapıyor. En son yazısı Blog hocamın 5N1K'sını okurken hem çok keyf aldım hemde blogumla ilgili düşüncelere daldım ve bende Blog hocamdan almış olduğum görev bilinciyle bu yazıyı hem sizler hemde kendim için yazmak istedim. Yazarken sizler kadar inanın bende kendi blogumla ilgili birçok şeyin farkına vardım. Bu faydalı ve düşündüren fikri için ve artı olarak bu zamana kadar bana blogum açısından ettiği yardımlar ve bundan sonrada edeceği yardımlar içinde Serdar Kara 'ya çok teşekkür eder ve yolumu da yaparım! :p Kendi kendimle yaptığım bir nevi röportaj olan bu yazıyı okumak için devam ediniz..


Ne?
ÇK mutfak'ta ne yazıyorum? Ana sayfamdaki açıklamalardan da anlaşıldığı üzere konu yelpazemiz geniş. Dekorasyon fikirleri, güzellik konusunda okuduğum, gördüğüm ve bana uygulanabilir gelen bazı hileler ve öneriler, moda, trendler, biraz kişisel yazılar, izlediğim ve tavsiye etmek istediğim filmler ve diziler (yeni kategori) ve çoğunlukla kendin yap (DIY) fikirlerine yer veriyorum blogumda. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim her gördüğüm okuduğum izlediğim şeyden bahsetmiyorum. İlginç bulduğum veya çok hoşlandığım ya da "hah bunu öğrendiğim iyi oldu" dediğim şeyleri ve çoğunlukla da bana ilham veren şeyleri paylaşıyorum.

Neden?
Neden yazıyorum? Yıllar öncesinde ilk blog kavramını duyduğumda oluşturduğum ve şimdi adresini bile hatırlayamadığım bir blog açmıştım ama açmakla kalmıştı ne yazık ki. O zamandan heves etmiştim. :) Yazma isteğim olduğunu farkında değildim fakat Facebook'ta Kendin yap sayfasını keşfettiğim gün resimlere saatlerce bakmaktan kendimi alamamış, sonrasında +Merve Gizem Oluş'un kişisel blogunu ( Bal köpüğü tasarım ) bulup bütün sayfaları okurken bulmuştum kendimi ve açıkçası bana en çok ilham veren Merve oldu bunu da kendisiyle paylaşmıştım zaten. Sonrasında birçok blog keşfettim her gördüğümü kayda almak istiyordum,  sonra dedim "neden bende bana ilham veren şeyleri paylaşmayayım?" ve ÇKM çıktı ortaya. Bir yazı yazmadan önce yaptığım araştırma bile beni mutlu ediyor ki sonrasında yazınıza gelen yorumların sizi ne kadar çok çok çok mutlu ettiğini bilirsiniz.


Nasıl?
ÇKM'yi nasıl yazıyorum? Çok araştırıyorum. Örneğin aklıma takılan bir konu oluyor, yazıyorum Google'a , ilgili birçok makaleyi okuyorum, öğreniyorum, kendi bilgilerimle harmanlıyorum ve bu şekilde güzel ve dopdolu bir yazı çıkıyor ortaya. Örneğin son haftalarda başlattığım yaza hazırlık yazı dizisi bu durum için iyi bir örnek. Herhangi bir bölümünü yazmadan önce en az 1 hafta araştırma yapıyorum özellikle bu yazı dizisi için. Yazının uzunluğuna bağlı olarak en az 1 görsel kullanıyorum. Görsellik önemli bence, çocukken Ayşegül'lerden bol resimli hikayeler okumaya alıştığımızdan olabilir. :)

Nerede?
Çatı Katı mutfak'ı nerede yazıyorum? Evde yazıyorum çok nadiren de olsa Küçükpark'ta (Bornova-İzmir) işlettiğimiz bir cafemiz var Bab-ı ali cafe, bazen sabah açılışı ben yaptığım zamanlarda zaman bulursam cafede de yazdığım oluyor. Daha önce bahsetmiş miydim bilmiyorum nerdeyse hiç Tv izlemiyoruz, oturduğumuz odadaki Tv'ye bilgisayar bağlı ayrıca kendi bilgisayarımı da bu odaya taşıdım, önümde hep 2 tane ekran oluyor yani, yazarken bu da bana çok yardımcı oluyor aslında. :)

Ne zaman?
ÇKM'yi ne zaman yazıyorum? Şöyle söyleyeyim, ev hanımıyım, çoğunlukla evde olduğum halde dikkatimi dağıtacak çok unsur olabiliyor. :) Temizlik, yemek bir yana oyun oynamayı da severim, eşim bana nişan yıl dönümümüzde Diablo 3'ü hediye etmişti mesela başka ne alsa onun yerini tutamazdı benim için bir süre o da benim dikkatimi dağıttı yalan yok. :) Onun dışında ev işleri, eş dostla görüşme vb aktiviteler dışında zaman buldukça yazıyorum. Blogumu ilk açtığım zamanlar her gün yazmaya çalışıyordum ama o gerçekten çok zor eğer kaliteli içerik sunmak istiyorsanız. Şimdi bende hafta 3-4 yazıyı hedefliyorum ama havalar böyle güzel olunca o bile zorlayabiliyor. :)

Kim?
ÇKM yazarı kimdir? Kişisel bilgilerim çok gizli saklı değil, arada yazılarımda da paylaşıyorum zaten. :) 1986 İzmit doğumluyum. 7 senelik anadolu lisesi eğitiminden sonra Ege üniversitesi Biyokimya bölümünü 6. sırada kazandım ama sonrasında lanet ettim. :) Uzuuun yıllar süren öğrenciliğim sırasında cafelerde çalışmaya başladım. Eşiminde cafesi vardı ama hayır orada hiç çalışmadım. :) Sonrasında bir baktım evlenmişim! Evliliğimizin 1.5 yılındayız henüz çocuk yok ama imalar başladı sağlı sollu. :) Tembelliğe çok alıştım çocuk olunca artık zamanımı daha verimli kullanabilmeyi öğrenmeyi planlıyorum .İnş cnm ya! :P


Gerçekten yazma açısından da çok keyif aldığım bir yazı oldu, size de tavsiye ederim. :) Sizde kendi blogunuzla ilgili 5N1K'nızı yazarsanız eğer okumayı çok isterim. Muhakkak haber verin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ÇKM Facebook'ta

BLoglovin'den takip et

Follow on Bloglovin

Takipçiler

Bumerang - Yazarkafe